Skip to navigation

Yeni Medya Tanıtım Ajansı | “Dijital İletişim Çözümleri” Turkish Media Agency

iletişim

info@priletisim.com      +90   

SEO

SEO

SEO (Search Engine Optimization) yani “Arama Motoru Optimizasyonu” nedir? Nasıl Yapılır?

SEO (Search Engine Optimization) yani “Arama Motoru Optimizasyonu” nedir? Nasıl Yapılır?

Kısa adı SEO olan “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu”, bir yazı / görsel içeren web sayfalarının arama motorlarına uyumlu hale getirilmesidir. Peki bu nasıl oluyor.

Herkes web sitesinin internet üzerindeki aramalarda ilk sayfada ve ilk sırada çıkmasanı ister. Yani hedef kitlesinin aramalarında ‘ilk bulunan’ olmak ister ama bu pek de kolay değil. Öncelikle SEO başlı başına bir iştir. Yani “ben bir site yapayım, SEO‘sunu kendim arada bakar hallederim” mantığıyla yola çıkanın, treni soda-ayran eşliğinde izlediği bir süreçtir. SEO’yu işi bu iş olan kişilere yaptırmak lazım, tabi iyice araştırdıktan sonra.

Peki bunu ben yapamaz mıyım?
Tabiki mümkün. Detayına girip boğmak istemeyiz ancak bu mümkündür. Site dışı SEO için iyi bir “web komşu ağı” oluşturursanız bu mümkündür. Site içi için de her içerik, foto, anahtar kelimeler gibi detayları hassasiyetle hazırlarsanız tadından yenmez. Bu meşakkatlidir ancak sonuç alırsınız. Sabırsız biriyseniz, bilgisayar başında çokça zaman geçiremiyorsanız, kasmayın bu iş size göre değil.

Her içerik bir sanat eseri gibi olmalı. Başlık, başlıktaki anahtar kelimeler, bu kelimelerin dizilişi, orijinalliği, metin ile uyumu, görüntü ile uyumu… Fotoğraf yani görsel, orijinal olmalı, boyut ve çözünürlüğü, foto ismi, anahtar kelime ve açıklamaları, ‘save for web’ mi yoksa tırtık mı olduğu önemli….

Buraya kadar, kafasında bu konuda net fikri olmayan yani kararsızlar için süreci karaladık. Bu konuda ilk adımı atmak ya da SEO YAPMAK için harekete geçmiş olanlar için de SEO NASIL YAPILIYOR MAKALESİ ‘ni hazırladık.

Comments:0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status