Skip to navigation

Yeni Medya Tanıtım Ajansı | “Dijital İletişim Çözümleri” Turkish Media Agency

iletişim

info@priletisim.com      +90   

SEO nedir? Google, Yandex, Bing, Yahoo için SEO nasıl yapılır?

SEO nedir? Google, Yandex, Bing, Yahoo için SEO nasıl yapılır?

En sağlıklı SEO, arama motorlarını kandırmak için üretilen spam çalışmalar değil; doğal ve özgün çalışmalardır. O nedenle sitenizi ara ara güncel gelişmeleri de dikkate alarak güncelleyin ve bunları sosyal medyada duyurun.

Dijital ağlarda en çok merak edilenler arasında SEO nedir? Google, Yandex, Bing, Yahoo için SEO nasıl yapılır? soruları geliyor. Peki bir web sitesi için arama motoru optimizasyonu nasıl yapılıyor? Bunu elden geldiğince özetlemeye çalıştık.

Öncelikle şunu hemen açıklayalım, SEO kelimesi İngilizce olan “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” demek.

Yani web site veya bir mobil uygulamayı, Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının en sağlıklı ve doğru şekilde tarayabilmesi; web sitesinde öne çıkarılmak istenen konu, yazı, fotoğraf ve tüm paylaşımların tam olarak bu arama motorlarınca taranması ve bu arama motorlarında üst sıralarda çıkmasının sağlanması için yapılan tüm çalışmalara SEO çalışması deniliyor.

Bir web sitesinin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yapılması gereken 200’den fazla girişim vardır. Google ve Yandex gibi popüler arama motorları kendilerini yanıltmaya yönelik girişimlerini önüne geçmek için sürekli olarak yeni algoritmalar üretiyor ve bu nedenle iyi bir SEO hizmeti almış olmanız her zaman üst sıralarda kalmanızı sağlamayacak, sürekli güncellemeli ve bu gelişmeleri de takip edip bunları uygulamanız gerekecek.

GOOGLE, YANDEX, BING VE YAHOO NE İSTİYOR?

Bu sorunun cevabı çok kolay: Doğal, sade ve orijinal içerik. İnsanlar sitenize girdiğinde karışık bir ekran gelmesin, ne nerede belli olsun, içeriklerin tarihleri. kategorileri, yazarları, puanlamaları, etiketleri açık ve net olsun, fotoğraf ve videolar ve tabiki içerik yazıları oradan buradan tırtıklanma olmasın. Makale başlıkları ve içerikler özgün olsun, istiyor arama motorları.

Yani en sağlıklı SEO, arama motorlarını kandırmak için üretilen fake / spam çalışmalar değil. doğal ve özgün çalışmalar.

SEO İÇİN NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Yukarıdaki mavi ve italik olan yazıyı asla unutmamak kaydıyla bazı tüyoları paylaşacağız. İyi SEO için iyi bir başlangıç gerekir. Yani web sitenizin adı, sloganınız, anahtar kelimeler, açıklamalar… Temel kuralları detaylara girmeden yani boğmadan yazacağız.

1- Site adını iyi belirleyin, Yapacağınız işin konusu, site adının başında olsun. Site adı ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Siteyi bir yıllık değil en az 5 yıllık alın.
2-Hosting firmanız sağlam, hosting paketiniz geniş ve hızlı olmalıdır. Siteniz sorgulara ne kadar hızlı yanıt verirse o kadar iyi.
3-Site ayarlarında anahtar kelime, başlık gibi kısımları iyi bir saha araştırması ile elde ettiğiniz verilerle doldurdun. Onlarca anahtar kelime yerine 10 tane girmek daha yararlı olabilir.
4-Her içerik yani yazı için özgün bir başlık, permalink, etiketler, özet oluşturun.
5-Orijinal fotoğraflar kullanın.
6-Yazınız kısa olmasın, uzun tutun ve aralarda ara başlıklar kullanın ki okuması kolay olsun.
7-Farklı sitelerden aldığınız yazıları muhakkak evirin, çevirin zenginleştirin.
8-Sitenizin teknik alt yapısını güncel gelişmelere göre geliştirin. WordPress kullanıyorsanız güncelleştirmeleri muhakkak yükleyin, güvenilir ve etkili eklentileri kurun. Siteyi  eklenti çöplüğüne çevirmemeye de dikkat edin. Benzer eklentiler arasında tercih yapıp birini kullanın.
9-Her paylaşım, sayfa veya yazını muhakkak sosyal medya hesaplarınızda etiketler ile kullanın.
10- Google, Yandex’in analytics ve webmaster hizmetlerinden yararlanın.

Bunlar olmazsa olmaz temel mantık yapısıydı. Bu temeli kafanıza yerleştirip ve uygulamalarınızı bunlar ışığında geliştirin.  Site içi ve site dışı SEO çalışmalar ve fazlasına dair devam yazını BURADAN okuyabilirsiniz.

Yine de biz size SEO için bazı mihenktaşlarını işaret edelim:

Sayfa Başlığı ve Uzunluğu
Meta Açıklamaları ve Uzunluğu
Meta Anahtar Kelimeleri
Anahtar Kelime Kullanım Oranı
H Etiketleri
Metin/HTML Oranı
Robots.txt Dosyası
Sitemap
SEO Uyumlu URL’ler
Favicon
Görsellerin Ölçüleri ve Boyutları
Görsellerin Alt Etiketi Testi
URL Canonical Testi
Mobil Uyumluluk Testi
Sayfa Hızı Testi
Görünür İçeriğe Öncelik Verip Vermediğiniz
Sunucu Yanıt Süresi
HTML Sayfa Boyutu
GZIP Sıkıştırma
Inline CSS
Açılış Sayfası Yönlendirmeleri
Tarayıcı Önbellekleme
CSS Sıkıştırma
HTML Küçültme
JavaScript Küçültme
JavaScript ve CSS Render Engelleme

Comments:0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status