Skip to navigation

Yeni Medya Tanıtım Ajansı | “Dijital İletişim Çözümleri” Turkish Media Agency

iletişim

info@priletisim.com      +90   

Diş Hekimi Nafiye Esra Orman

İmplant diş tedavisi için Diş Hekimi Ömer Tolga Koyuncu

İmplant diş tedavisi için Diş Hekimi Ömer Tolga Koyuncu

İstanbul’da implant diş tedavisi hizmeti almak isteyenlerin tercihlerinden olan Diş Hekimi Ömer Tolga Koyuncu‘dan implant tedavisine dair bilgi aldık.

Diş Hekimi Ömer Tolga Koyuncu, Üsküdar Cumhuriyet Mahallesi, Libadiye Caddesi, Meşecik Sokak, No:1 Daire:2’deki muayenehanesinde hizmet veriyor. Diş Hekimi Orman’a  0 216 339 13 14 nolu telefondan ulaşmak mümkün.

Diş tedavisi noktasında insanların en çok başvurduğu yöntemlerden biri implant diş tedavisidir. Ömer beye, implant tedavisinde en çok merak edilen soruları sorduk, o da yanıtladı.

İmplant tedavisi nedir?

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini yerine getirmek için çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması bugün için ancak implantlarla mümkündür. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Günümüzde en popüler olan implant tipi ‘vida‘ şekilli olanlardır.

İmplant markalarının önemi ve fiyatları arasındaki farklar?

İmplant markaları önemlidir ancak başarılı bir implant uygulaması için ‘implantın markası’ yeterli kalmaz. Doğru çapta ve dizaynda implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka faktörlere de bağlıdır. Kullanımı her geçen gün artan implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır.

Her hastaya implant tedavisi uygulanabilir mi?

İmplant vidalarının belirli kalınlığı ve genişliği vardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması lazımdır. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda acı duymazsınız. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı, basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak’alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

İmplanttan sonra ağrı olur mu?

İmplant uygulamasından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Hayır. Implant’ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.

İmplantların temizliği

İmplantların temizlikleri en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemlidir. Bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur.

İmplantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak’anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Eksik her diş için ‘bir’ implant gerekir mi?

Eğer eksik diş sayısı ‘1’den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

Gerek Diş Hekimi Ömer Tolga Koyuncu’nun kurumsal web sitesinden gerek implant diş tedavisi, gerekse diş tedavilerinin her türlüsüne dair detaylı bilgiyi Dentvital adresinden almak mümkün.

Comments:0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status